9. Kolozsvári Zsidó Napok

2024. november 2. és 5. között

 Zilele culturale evreiești din Cluj-Napoca, ediția a 9-a 2-5 noiembrie 2024

Sok szeretettel meghívjuk Önt, barátait és kedves ismerőseit a Kolozsvári Zsidó Napokra 2024. november 2. és 5. között, hogy találkozzunk Erdély kulturális fővárosában, a kincses városban, és váljunk eggyé örömben, élményben és művészetben.

Jöjjenek el hozzánk, hogy együtt legyünk a kultúránkban és együtt legyünk a világunkban. Ami közös mibennünk, azt csak egymástól tanulhatjuk el.
PROGRAM

NOVEMBER 2. SZOMBAT

19 óra: Hallelujah! – Mennyei zsidó muzsika a nagyvilágból
Nógrádi Gergely főkántor és zenészbarátai koncertje és ünnepélyes megnyitó

Nógrádi Gergelyt, a budapesti Frankel-zsinagóga főkántorát immár régi ismerősként köszönthetjük Kolozsváron, hiszen a művész évről évre visszatérő fellépője a rendezvénysorozatnak. A zsidó Pavarotti címmel kitüntetett főkántor ezúttal a művészbarátaival együtt lép színpadra, hogy gyönyörűséges zsidó dalokkal örvendeztessék meg a közönséget.

A fellépő művészek: Dr. Nógrádi Gergely főkántor, operaénekes, író. 2015-ben az Európai Kántorszövetség Az év európai kántorhangjává választotta, 2017-ben a Magyar Kultúra és Művészet Tiszteletbeli Követe címmel tüntették ki Washingtonban, 2024-ben Madách-díjat és Igaz Ember Díjat kapott.

Dr. Kun Ágnes Anna, a budapesti Operaház mezzoszoprán énekesnője, aki hatalmas sikerrel énekelte Judit szerepét A kékszakállú herceg várában, Rosinát A sevillai borbélyban, de hallhattuk Carmenként is, azaz számos klasszikus mű főszerepe fűződik a nevéhez.

Fellegi Balázs operaénekes, kántor. A Fellegini Klezmer Együttes alapító tagja, aki tanulmányait a Salzburgi Mozarteumban, a Tel-Aviv-i Rubin Zeneakadémián és a philadelphiai Curtis Institute-ban végezte. A 2001-2002-es évadban a New York-i Metropolitan produkcióiban kapott szerepeket.

Zongorán közreműködik: Teszter Nelli zongoraművész, a Magyar Táncművészeti Egyetem tanszékvezető mesteroktatója. Számos nagy presztízsű hazai és nemzetközi zenei fesztivál állandó fellépője, neves magyarországi és nemzetközi művészek koncertpartnere.

Helyszín: a Horea úti (Nagy utcai) zsinagóga

NOVEMBER 3. VASÁRNAP

11.30 óra: Árnyékos oldal – Egy méltatlanul keveset emlegetett kolozsvári zsidó íróra, Karácsony Benőre emlékezünk

„A gondolatok ritkán teremnek úgy, mint a sarkantyúvirág. Meg kell dolgozni érte, mint egy órabéres gépgyári munkásnak. Egy-egy csavart meg kell szorítani, a régi alkatrészekről el kell távolítani a rozsdát, és be kell futtatni valami könnyen megszerezhető nemesfémmel.”

Találkozzunk a Farkas utcában, az egyetem főépülete előtt, és futtassuk be nemesfémmel Karácsony Benő emlékét kolozsvári életének helyszínein. Az emléksétát Szilágyi Adrien és Sipos Dávid vezeti.

17 óra: Klezmervarázslat dzsesszhangulatban
A Nigun zenekar különleges koncertje

A Nigun zenekar a közép-kelet-európai zsidó zenei hagyomány rendkívül kreatív újraértelmezésével vált a koncerttermek népszerű együttesévé. A zenekart vezető Párniczky András számos szerzeményét és átdolgozását sajátos misztikus hangulat jellemzi, ami hatalmas energiákkal szólal meg a koncertjeiken modern jazz nyelvén.
Legutolsó, a Fonó által megjelentetett Live inem Sargfabrik című lemezanyagukkal a zenekar számos országban vendégszerepelt Európában, s fellépett a tengerentúlon, New Yorkban és Washingtonban is.

Kevés fellépést vállal a formáció, így koncertjeik igazi ünnepnek számítanak a tagok – és a visszajelzések szerint – a közönség számára is. Ezt a ritka lehetőséget Kolozsváron nem érdemes elszalasztani!

A Nigun zenéje nem a balkáni és zsidó skálák vég nélküli ismételgetése, hanem a zsidó dallamok lelkének újra felfedezése, a jazz nyelvén.” (Koléner Anita, Jazzma)
A zenekar tagjai: Párniczky András – gitár; Bede Péter – szaxofon, tárogató; Ajtai Péter – nagybőgő; Baló István – dob.

Helyszín: Bánffy Miklós Operastúdió / Samuil Micu 12.

20 óra: Egy pesti polgár
Fesztbaum Béla színművész klasszikus kabaré estje a kincses városban. Közreműködik: Termes Rita zongoraművész

Régi pesti kabaré és orfeumdalok, legendás előadók, anekdoták, konferanszok, a pesti éjszakából Benedek Miklós színművész (1946-2024) emlékének.

Fesztbaum Béla az eszményített ,,pesti polgárt” testesíti meg a legendás Benedek Miklóshoz hasonlóan magas művészi színvonalon. A ,,pesti polgár”, vagyis a mindent fanyar iróniával néző kisember az egyik ikonikus alakja volt annak a világnak, amelyet mi már csak fényképekből, filmekből és természetesen a pesti kabaréból ismerhetünk. Így ez a zenés színházi est tisztelgés a régi klasszikus kabaré, a pesti éjszakai szórakoztatás legendás előadói, szerzői előtt. Többek között Nagy Endre, Békeffi László, Kellér Dezső konferanszai, Molnár Ferenc és Karinthy Frigyes humora, Zerkovitz Béla, Szirmai Albert, Márkus Alfréd dalai, Darvas Szilárd és Kazal László előadói bravúrjai segítettek több generációnak elviselni a 20. század viharos éveit.

Helyszín: Bánffy Miklós Operastúdió / Samuil Micu 12.
 

NOVEMBER 4. HÉTFŐ

17. óra: Régi Magyar Cabaret
Laczkó Vass Róbert színművész és Oláh Csongor zongoraművész előadása

Könnyed humorú sanzonokba, vitriolos kabarédalokba csomagolt társadalomkritikát ígér a 20. század első pár évtizedének legrangosabb magyar dalszerzőit megidéző, Régi Magyar Cabaret című előadóestjével Laczkó Vass Róbert színművész, akit ezúttal Oláh Csongor zongorista kísér.

Nádor (Neubauer) Mihály, Pallós (Pollák) Tivadar, Reinitz Béla, Szirmai (Schönberger) Albert, Zerkovitz Béla, Weiner István a műsoros kávéházak, mulatóhelyek elismert komponistái voltak, nevük máig ismerősen cseng a műfajt ismerők és kedvelők körében. Műfaji meghatározása szerint az előadóest “zenész konferansz”, valahol félúton a one-man-show és a leckeelőadás között, ezzel pedig az orfeumok világának népszerű figuráját, a konferansziét jeleníti meg, ugyanakkor a magas művészi színvonalon, irodalmi igényességgel szerkesztett, sajátosan magyar pesti dal előtt tiszteleg.

Helyszín: Bánffy Miklós Operastúdió / Samuil Micu 12.

20. óra: Dés László: Dalok egy zongorával

A közönség Kolozsváron most először hallhatja szólókoncertet adni a magyar kortárs zenei élet kiemelkedő muzsikusát, Dés László Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas dzsesszzenészt, zeneszerzőt, aki most nemcsak eljátssza leghíresebb dalait, de a keletkezésükről is mesél. Megtudhatjuk, hogyan született a Nagy utazás, milyen volt együtt dolgozni Bereményi Gézával, Esterházy Péterrel és számos más művésszel… Izgalmas, bensőséges este ígérkezik a szerző–előadóval!

„Egyedül ülök egy szobában a zongoránál, és írom a dalt. Amikor úgy érzem, megvan, akkor elkezdem felöltöztetni, mindenféle hangszereket képzelek hozzá, hogyan is szólal majd meg, amikor kilépek vele a közönség elé. Aztán muzsikustársaimmal eljátsszuk a dalokat városról városra, koncertről koncertre, ahol csak kíváncsiak ránk. De most valami olyasmivel próbálkozom, amit még sohasem csináltam. Úgy megmutatni a dalaimat, ahogy megszülettek, a maguk egyszerűségében, líraiságában, és együtt a közönséggel megidézni, hogy milyen is az, amikor ülök egy szobában egyedül a zongoránál, és írom a dalt.”

Helyszín: Kolozsvári Evangélikus-Lutheránus templom

NOVEMBER 5. KEDD

17 óra: Móser Ádám harmonikaművész színes klezmer-estje

Móser Ádám harmonikaművésze ezen a koncerten nemcsak saját szerzeményeit játssza, hanem azt is megmutatja, hogy a klezmer muzsika milyen sokféle lehet. Olyan zenei időutazásra hívja a közönséget, amelyen a hagyományos zsidó zene gyökereitől a harmincas évek swingjén, sanzonjain keresztül egészen a mai francia-balkán-klezmer-tangóig jutunk. Hol népzene, hol jazz, hol tangó, de mindvégig zsidó zene, azaz utazás New Yorktól Odesszáig sok improvizációval és ismert dallamokkal.

Helyszín: Bulgakov Kávéház

20 óra: Jazzhegedűs a háztetőn: Malek Andi Soulistic koncert

Az idei budapesti zsidó kulturális fesztiválon hatalmas és teltházas sikert aratott ez produkció, amellyel most Kolozsvár közönsége is megismerkedhet. Malek Andrea többszörös Artisjus-, eMeRTon- és Máté Péter díjas énekesnő, színésznő különlegesen egyedi hangját Jáger Bandi érzelmes hangszerelése teszi felejthetetlenné.

Ígérjük, hogy a siker itt is a pestihez hasonló lesz, hiszen ezen az estén rendkívül dallamos és érzelmes feldolgozásokat hallhatunk a világhírű Hegedűs a háztetőn című musicalből, amelyben Tevje, az oroszországi Anatevka falu tejesembere próbálja fenntartani a kis közösség zsidó hagyományait. A Jerry Bock-Sheldon Harnick szerzőpáros szép-szomorú művének Jáger Bandi zeneszerző, zongoraművész lágy, dzsesszes, különlegesen lírai hangzást adott, de zeneileg úgy nyúlt a dalokhoz, hogy azok drámai világa ne sérüljön. Az est második felében ,,jiddis szving” dalok és szefárd művek hangzanak el, a koncerten
A zenekar tagjai: Malek Andrea – ének; Jáger Bandi – zongora; Orbán György – nagybőgő; Lakatos Pecek András – dob.

Helyszín: Kolozsvár – Belvárosi Unitárius templom

Szervezők:
Kolozsvár Társaság, Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz), Határtalan Kultúra program.

Támogatók:
Külgazdasági és Külügyminisztérium, Magyarország-Miniszterelnökség, Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., Kolozsvár Polgármesteri Hivatala és Városi Tanácsa

Partnerek:
Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa, Bulgakov Kávéház, Kolozsvár-Belvárosi Unitárius Egyházközség, Kolozsvári Magyar Opera, Kolozsvári Evangélikus-Lutheránus Egyházközség, Kolozsvári Zsidó Hitközség, RMDSZ Kolozs megyei szervezete.

* A programokon a részvétel ingyenes, így minden érdeklődőt szeretettel várunk!
* Az időpont, a programváltoztatás és a helyszínváltoztatás jogát fenntartjuk!

Klezmer autentic, jazz rafinat, atmosferă de cabaret din Budapesta, vedetele vieții muzicale maghiare – toate acestea promit să încânte publicul la cea de-a 9-a ediție a Zilelor culturale evreiești din Cluj-Napoca, care vor avea loc între 2 și 5 noiembrie 2024. Vă așteptăm cu drag la evenimentele noastre gratuite, deschise tuturor celor interesați!

Să fim din nou împreună și să ne bucurăm de comorile inegalabile ale artei evreiești, în acest oraș plin de comori, unde de-a lungul secolelor s-au înrădăcinat atât de multe culturi, religii și tradiții!

Ceremonia de deschidere a evenimentului va avea loc sâmbătă, 2 noiembrie 2024, la ora 19:00, la Sinagoga de pe strada Horea.
PROGRAM

2 NOIEMBRIE, SÂMBĂTĂ

19:00: DESCHIDEREA OFICIALĂ, URMATĂ DE CONCERTUL SUSȚINUT DE GERGELY NÓGRÁDI, CANTOR PRINCIPAL, ȘI PRIETENII SĂI MUZICIENI, CU TITLUL ALELUIA! – MUZICĂ EVREIASCĂ DIVINĂ DIN ÎNTREAGA LUME
Gergely Nógrádi, cantor principal al Sinagogii Frankel din Budapesta, este deja un cunoscut prieten al Clujului, fiind un invitat frecvent al Zilelor culturale evreiești. Supranumit și „Pavarotti-ul evreiesc”, cantorul principal va urca din nou pe scenă alături de prietenii săi artiști, pentru a încânta publicul cu cântece evreiești de o frumusețe inegalabilă.
Artiștii invitați: Dr. Gergely Nógrádi, cantor principal, solist de operă, scriitor. În 2015, a fost desemnat „Vocea europeană a anului” de către Asociația Europeană a Cantorilor, iar în 2017 a primit titlul de Ambasador Onorific al Culturii și Artelor Maghiare la Washington. În 2024, a fost distins cu Premiul Madách și Premiul „Drept între Popoare”.
Dr. Ágnes Anna Kun, mezzosoprană la Opera din Budapesta, care a avut un succes uriaș interpretând rolul lui Judit în Castelul Prințului Barbă-Albastră, Rosina din Bărbierul din Sevilla, și a fost auzită și în rolul lui Carmen, printre rolurile sale principale din opere clasice de renume.
Balázs Fellegi, cantor și fondator al formației Fellegini Klezmer Band, și-a desăvârșit studiile la Mozarteum din Salzburg, la Rubin Academy of Music din Tel Aviv și la Curtis Institute din Philadelphia. În stagiunea 2001-2002, a obținut roluri în producții ale Metropolitan Opera din New York.
La pian: Nelli Teszter, pianistă, profesor maestru și șef de departament la Universitatea de Dans din Ungaria; o prezență constantă la numeroase festivaluri muzicale prestigioase, atât naționale, cât și internaționale, și parteneră de concert a unor artiști de renume din Ungaria și din străinătate.

Locație: Sinagoga de pe strada Horea

3 NOIEMBRIE, DUMINICĂ

11:30: LATURA UMBRITĂ – IN MEMORIAM BENŐ KARÁCSONY
„Gândurile rareori se nasc la fel ca florile de condurul-doamnei. Trebuie să muncești pentru ele, la fel cum o face un muncitor la o fabrică, plătit cu ora. Trebuie să strângi câte o piuliță, să îndepărtezi rugina de pe vechile componente și să le îmbraci într-un metal prețios, ușor de obținut.” Plimbarea comemorativă va fi condusă de Adrien Szilágyi și Sipos Dávid.

Să ne întâlnim pe strada Kogălniceanu, în fața clădirii principale a universității, și să sărbătorim memoria lui Benő Karácsony la locurile care au marcat viața sa la Cluj!

17:00: VRAJA KLEZMER ÎN ATMOSFERA JAZZULUI – CONCERTUL SPECIAL AL TRUPEI NIGUN
Trupa Nigun a devenit o formație populară în sălile de concert prin reinterpretarea extrem de creativă a tradiției muzicale evreiești din Europa Centrală și de Est. Creațiile și aranjamentele liderului formației, András Párniczky, se caracterizează printr-o atmosferă mistică aparte, iar la concertele lor, aceste lucrări sunt interpretate în limbajul modern al jazzului, emanând energii imense. Recent, cu albumul Live in Sargfabrik lansat de Fonó, trupa a concertat în mai multe țări din Europa și a avut apariții și pe tărâmuri străine, inclusiv în New York și Washington. Formația acceptă puține spectacole, astfel că aparițiile lor pe scenă sunt considerate adevărate sărbători atât pentru membrii trupei, cât și pentru public, conform feedback-ului primit. Această oportunitate rară nu trebuie ratată în Cluj-Napoca!
„Muzica Nigun nu constă în repetarea fără sfârșit a scărilor balcanice și evreiești, ci în regăsirea sufletului melodiilor evreiești prin intermediul limbajului jazz-ului.” (Anita Koléner, Jazzma)
Membrii formației: András Párniczky – chitară; Péter Bede – saxofon, taragot; Péter Ajtai – contrabas; István Baló – tobe.

Locație: Studioul de Operă „Bánffy Miklós” / Samuil Micu nr. 12

20:00: UN CETĂȚEAN AL BUDAPESTEI ÎN ORAȘUL COMOARĂ – SPECTACOL TEATRAL CU ACTORUL BÉLA FESZTBAUM ȘI PIANISTA RITA TERMES
Cântece din vechile cabarete și cafenele din Budapesta, interpreți legendari, anecdote și povești dedicate memoriei artistului Miklós Benedek (1946-2024) din noaptea budapestană.
Béla Fesztbaum întruchipează „burghezul ideal” din Pesta la un nivel artistic similar cu cel al legendarului Miklós Benedek. „Burghezul din Pesta”, omulețul care privește totul cu o ironie amară, a fost una dintre figurile iconice ale acelei lumi, pe care noi o cunoaștem astăzi doar din fotografii, filme și, bineînțeles, din cabaretul din Pesta. Acest spectacol de teatru muzical aduce un omagiu clasicului cabaret din trecut, legendelor divertismentului nocturn din Pesta, atât artiștilor, cât și autorilor, cu anecdotele lui Endre Nagy, László Békeffi și Dezső Kellér, umorul lui Ferenc Molnár și Frigyes Karinthy, cântecele lui Béla Zerkovitz, Albert Szirmai și Alfréd Márkus, precum și virtuozitatea interpretărilor lui Szilárd Darvas și László Kazal, care au ajutat mai multe generații să facă față anilor tumultuoși ai secolului XX.

Locație: Studioul de Operă „Bánffy Miklós” / Samuil Micu nr. 12

4 NOIEMBRIE, LUNI

17:00: CABARET MAGHIAR VECHI – SPECTACOL SUSȚINUT DE ACTORUL RÓBERT LACZKÓ VASS ȘI PIANISTUL CSONGOR OLÁH

Cu spectacolul intitulat Cabaret maghiar vechi, actorul Róbert Laczkó Vass, acompaniat de pianistul Csongor Oláh, promite o critică socială ambalată în șansonete pline de umor lejer și cântece de cabaret vitriolice, evocând cei mai importanți compozitori maghiari din primele decenii ale secolului XX.
Mihály Nádor (Neubauer), Tivadar Pallós (Pollák), Béla Reinitz, Albert Szirmai (Schönberger), Béla Zerkovitz și István Weiner au fost compozitori renumiți ai cafenelelor cu program muzical și ai localurilor de divertisment, iar numele lor încă rezonează familiar în memoria celor care cunosc și iubesc acest gen. Conform definiției sale de gen, spectacolul se situează undeva între un one-man-show și spectacolul-lecție, aducând în prim-plan figura populară a prezentatorului din lumea localurilor de noapte din Budapesta, omagiind totodată cântecul specific maghiar din capitală, cu o exigență literară deosebită și la un nivel artistic înalt.

Locație: Studioul de Operă „Bánffy Miklós” / Samuil Micu nr. 12

20:00: LÁSZLÓ DÉS: CÂNTECE LA PIAN
Publicul din Cluj-Napoca va avea acum pentru prima dată ocazia să asculte un concert solo al lui László Dés, un muzician de frunte al culturii contemporane maghiare, câștigător al premiilor „Kossuth” și „Ferenc Liszt”. Acesta nu doar că va interpreta cele mai celebre melodii ale sale, dar va povesti și despre cum au fost create. Vom afla cum a luat naștere Nagy utazás („Marea călătorie”), cum a fost colaborarea cu Géza Bereményi, Péter Esterházy și mulți alți artiști… Se anunță o seară captivantă și intimă alături de autorul-interpret!
„Stau singur într-o cameră, la pian, și compun melodia. Când simt că am reușit, încep să o îmbrac, îmi imaginez toate instrumentele care o vor acompania, cum va suna atunci când voi ieși cu ea în fața publicului. Apoi, împreună cu colegii mei muzicieni, cântăm melodiile din oraș în oraș, de la un concert la altul, oriunde publicul dorește să ne asculte. Dar acum încerc ceva ce nu am mai făcut niciodată. Vreau să-mi prezint melodiile exact așa cum au fost create, în toată simplitatea și lirismul lor… să evoc împreună cu publicul cum este atunci când stau singur într-o cameră, la pian, și compun melodia.”

Locație: Biserica evanghelică din Cluj-Napoca

5 NOIEMBRIE, MARȚI

17:00: SEARĂ COLORATĂ DE KLEZMER CU ACORDEONISTUL ÁDÁM MÓSER
În cadrul acestui concert, acordeonistul Ádám Móser nu își va interpreta doar propriile compoziții, ci va demonstra și diversitatea muzicii klezmer. El invită publicul într-o călătorie muzicală la rădăcinile muzicii evreiești tradiționale, trecând prin swing-ul și șansonetele anilor ’30, ajungând până la influențele actuale ale klezmer-ului și tangoului franțuzesc-balcanic. Oferind o combinație între muzica populară, jazz și tango, concertul va fi o adevărată călătorie de la New York la Odesa, plină de improvizații și melodii cunoscute.

Locație: Café Bulgakov

20:00: VIOLONISTUL DE JAZZ PE ACOPERIȘ: CONCERT MALEK ANDI SOULISTIC
La ediția din acest an a festivalului cultural evreiesc de la Budapesta, această producție a avut un succes uriaș și a fost sold-out, iar acum și publicul clujean are ocazia să îl descopere. Andrea Malek, cântăreață și actriță, distinsă cu numeroase premii (Artisjus, eMeRTon și Péter Máté), își impresionează publicul cu un timbru vocal deosebit, iar aranjamentele emoționante realizate de Bandi Jáger fac acest concert cu adevărat memorabil.
Promitem că succesul va fi similar cu cel de la Budapesta, deoarece în această seară vom asculta aranjamente extrem de melodioase și emoționante din celebrul musical Scripcarul pe acoperiș, în care Tevye, lăptarul din satul Anatevka din Rusia, încearcă să păstreze tradițiile evreiești ale micii sale comunități. Coautorii Jerry Bock și Sheldon Harnick au creat o frumoasă și tristă capodoperă, căreia pianistul Jáger Bandi a conferit un sunet moale, jazzy și deosebit de liric, abordând piesele într-un mod care nu afectează lumea dramatică a acestora. În a doua parte a serii, vor răsuna cântece „yiddish swing” și muzică sefardă.

Membrii formației: Andrea Malek – voce; Bandi Jáger – pian; György Orbán – contrabas; András Lakatos Pecek – tobe.

Locație: Biserica unitariană din Cluj-Napoca